فرش اصل فانتزي و كودك

درباره وبلاگ
موضوعات

فرش اصل فانتزي و كودك

درباره فرش ماشینی و کارخانجات قالیبافی کاشان

پنج شنبه بیست و یکم 4 1397


قالی و یا به عبارتی فرش ماشینی از همان سالیان دور تابه‌حال علاوه بر استفاده برای کف‌پوش‌ها ، جنبه تزیینی خود را از دست نداده است . به‌گونه‌ای که در میان اقوام گوناگون باوجود فرازوفرودهای بسیار، بازهم ازآن‌جهت تزیین خانه‌های خود استفاده می‌کرده‌اند.
کاشان  بزرگ‌ترین مرکز تولید فرش دستباف و ماشینی در ایران و حتماً در دنیا می‌باشد و یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان قالی دستبافت و ماشینی در جهان است. سابقه تولید این نوع قالی در کاشان بیش از 50 سال می‌رسد. کارخانه‌ها مخمل و ابریشم کاشان اولین کارخانه‌هایی بودند که در دهه50 شمسی بافت اولین فرش ماشینی را در ایران رقم زدند که با استقبال خوبی مواجه شد و فروش مناسبی را در این صنعت رقم زد.
تحول بنیادین فرش ماشینی در ایران از سال 1356 آغاز شد که طی آن موجب شد در حال حاضر بالغ‌بر 1600 واحد تولیدی کوچک و بزرگ تولید قالی در کشور به رقابت بپردازند. دراین‌بین حدود ۰۸% کارخانه‌های قالی در شهر کاشان فعالیت دارند که این امر موجب شده تا شهر کاشان قطب صنعت قالی ماشینی کشور و یکی از معروف‌ترین تولیدکنندگان در بازار جهانی فرش گردد.
در حال حاضر با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی در عرصه تولید دستگاه‌های بافت فرش ماشینی این صنعت تحولی شگرف در بافت قالی ایجاد کرده است.
در بیشتر فرشهای ماشینی کاشان از ترکیب شکل‌ها و نقش‌های تزئینی استفاده‌شده است. قالی ماشینی ممکن است از نوع اسلیمی و یا دو قسمت ترنج مرکزی و لچک‌ها که مرتبط با آن می‌باشد درست‌شده است. ترنج مرکزی فرش ماشینی کاشان نیز مانند دیگر فرشهای ایرانی در رسوم دارای چندین ترنج که متحدالمرکز است بوده و ترنج میانه آن‌هم با طرح زیبایی به‌صورت شاخه‌شاخه شده و یا چلیپای ستاره‌ای طرحی گردیده است. حاشیه فرشهای ماشینی کاشان دارای نقش‌های بزرگی است که مانند دو برگ بزرگ در دو سمت شاخه و چهار برگ کوچک‌تر از همان نوع طراحی‌شده است. در زمینه فرش ماشینی کاشان از رشته‌های نرم و ساقه‌های باریک با نقش‌هایی ازجمله گل نیلوفر ، گیاهان سبز ، گیاهان خرمی ، گل سرخ ، برگ نوک‌تیز و برگ خرما باحالتی زیبا و هندسی بر روی قالی استفاده‌شده است. طرح‌های مدرن قالی ماشینی شامل اشکال هندسی، اشکال هنری و شخصیت‌های کارتونی برای کودکان روز به روز در حال افزایش است. اگرچه طرح‌های مدرن قالی ماشینی نسبت به گذشته رو به افزایش گذاشته است، بااین‌حال طرح‌های سنتی به‌ویژه طرح‌های اصیل فرش دستباف هنوز هم کاربردها و مشتریان زیادی دارند. طرح‌های اصیل ایرانی در بسیاری کشورهای جهان شناخته‌شده هستند. طرح‌هایی مانند هریس، ماهی، نائین، چالش تر و بسیاری طرح‌های دیگر.
فرشهای ماشینی کاشان دارای ابعاد مختلفی می‌باشد که پرفروش‌ترین آن‌ها دارای ابعاد متوسط و بزرگ هستند. این نوع قالی که عموماً ، فرش 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه می‌باشند، دارای ابعاد بزرگ و متوسطی هستند که طرح آن در اکثر موارد بدون ترنج بوده و به‌جای استفاده از ترنج در فر‌های بزرگ و قالی های متوسط ماشینی کاشان از طرح‌های اسلیمی استفاده‌شده که در همه زمینه قالی نقش آن طرح گرفته‌شده است.
فرش ماشینی با جنس‌های و انواع مختلف برای کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. چنانچه در تولید این نوع فرشها از الیاف باکیفیت استفاده شود و کنترل کیفی مناسب در هنگام تولید و پردازش آن صورت پذیرد، قالی ماشینی عمر طولانی و کیفیت بالایی خواهد داشت. البته نگهداری اصولی برای حفظ و پایداری از قالی نباید فراموش شود.


(0) نظر
X